Menu:

Výroba vína z hroznu

Nápoj, který zná každý z nás a který si může člověk vychutnat, je víno. Tento nápoj je starý tisícovky let a má velmi zajímavou historii. Na světě existuje stovky druhů vín, které si může člověk pořídit. Jsou dražší i levnější vína, dobrá i ta horší. Záleží jen na vkusu každého z nás, které z vín si vybere. Vína se dělí na různé druhy a odrůdy. Neznámější členění je dle barvy vína. Jedno z nejoblíbenějších a zároveň nejžádanějších vín, je bíle víno. To je vyrobeno z bílých, růžových, červených nebo dokonce i modrých hroznů. Při jeho výrobě je důležité, aby se narušené slupky z hroznů ihned lisovaly a tím se získal čistý čirý mošt ke kvašení. V poslední době stále více vyhledávané je růžové víno, které je vyráběno zásadně z modrých hroznů. A to nejznámější je jistě víno červené. Při výrobě červeného vína se musí nechat rmut několik dní kvasit a slupky tak tedy zůstávají v kontaktu s kvasící šťávou. Kvašení červeného vína trvá o hodně delší dobu, než u bílého vína.

Velmi oblíbené a nejen znalci vyhledávané je zejména portské víno. Tento druh vína se pyšní velmi zajímavou historií. Pochází ze severní části Portugalska a je velice oblíbené hlavně v Anglii a Francii. Toto víno se vyrábí jen z hroznů, které jsou vypěstované a zpracované v oblasti Douro Valley. Z těchto hroznů se pak filtruje mošt a ten se nechává kvasit. Víno se pak nechává dozrávat ve speciálně vytvořených uzavřených sudech, díky kterým získává svou typickou lahodnou chuť. Toto typické červené víno s vysokým obsahem zbytkového cukru je velmi často prezentováno jako dezertní víno.

Znalci vín mohou jedině potvrdit, že jedny z nelepších vín jsou španělská vína. Obyvatelé Španělska jsou na svá vína velice hrdí a nabízejí je všem svým návštěvníkům. Pokud jste milovníky vín i vy a plánujete se vydat do Španělska, určitě se zastavte v některé z místních proslulých vináren. Nejen, že vás zde budou obsluhovat opravdoví experti na vína, ale hlavně budete moci ochutnat lahodné nápoje, na které nikdy nezapomenete. Dokonalá chuť španělských vín podtrhuje výborné a luxusní jídla, která si k nim můžete dát.

05. 12. 2011